Bilgi Bankası

1.Genel Bilgiler

Elektrikli bisikletler normal bisikletlerin elektrik motoru desteği kazandırılmış halidir. Büyük ve hantal elektrikli scooterlarla karıştırmayın! İkisi tamamen farklı şeyler…

Dönüşüm Kitleri herhangi bir bisikleti elektrikli bisiklete dönüştürmenizi olanak sağlayan ekipmanların bir arada bulunduğu kite verilen isimdir.

Aslında çok basit. Bisiklete doya doya binebilmek için. Bu konuyu detaylı olarak şu sayfada anlattık.

2.Performans

Bu kullandığınız motor ve sisteme, jant boyutuna ve kilonuza göre değişkenlik gösterir.

  • 250-500W arası motorlar – 10,15 derece
  • 500 ve üzeri motorlar – 20 derece

yokuşlara tırmanmanızı sağlar.

Normalde tırmanmanız mümkün olmayan rampaları küçük bir motorun desteğini pedal gücünüzle tamamlayarak rahatlıkla çıkabilirsiniz

Ancak yokuşları tamamen motor gücüyle tırmanma beklentiniz varsa 750w ve üzeri sistemler sizin için

Menzil konusu da bir çok değişkene bağlı. Kilonuz, Pil kapasitesi, Hızını gibi bir çok etken var. Menzil hesaplama aracımızla ayrıntılı hesaplama yapabilirsiniz

Rüzgar direnci yüksek hızlara çıkmayı zorlaştırır.

  • 250W motorlar 25-30KM/S
  • 500W motorlar 35-40KM/S
  • 1000W motorlar ise 45-50KM/S

hızlara ulaşabilirler

3.Sistemler

Jant göbeğinde yer alır. İçinde hareketli bir parça olmadığı için uzun ömürlüdür ve bakım gerektirmez. Ayrıca bu motor tipinde rejeneratif fren özelliğinden faydalanılabilir.

Jant göbeğinde yer alır. Redüksiyonlu dişli sistemi olduğu için küçük motorlarda dahi yüksek tork üretebilirler.

Middrive motorlar aynakol üzerinde (pedal kısmında) yer alır. Zincir ve aktarma organlarından faydalanabildiği için düşük viteslerde yüksek tork üretimine olanak sağlar

4.Teknik Terimler Sözlüğü

Elektrikli bisikletlerde basit anlamda:

  • Volt : Motorun dönüş hızını belirler
  • Amper : Motorun çekiş gücünü belirler

Volt ve Amper çarpıldığında Watt yani motor gücünü elde ederiz.  Örneğin 36V15A bir sistem 36X15 (yaklaşık) 500W güç üretebilir.

Wh kısaltmasını pil kapasiteleri için kullanıyoruz. Pilin voltajı ve amperi çarpıldığında pilin kapasitesini elde ederiz.

Örn 36V10AH bir pil 36×10 = 360Wh kapasiteye sahiptir.

Maximum Current: Anlık güç sürücünüzün ve sistemin kısa süreliğine kaldırabildiği ve ürettiği güce işaret eder.

Rated Current: Sürekli güç sistemin sürekli olarak arıza vermeden üretebildiği gücü anlatır.

(Battery Management System) Bisikletinizin pilinde hücrelerin şarj ve deşarjını kontrol eden ve pilinizin sağlıklı bir şekilde kullanılmasını sağlayan kontrol devresidir.

5.Karşılaştırmalar

LI-ION piller diz üstü bilgisayar, cep telefonu gibi aletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

LI-ION KURŞUN-ASİT (AKÜ)
Raf Ömrü 5 YIL 1-3 YIL
Ort. Tam Şarj Sayısı 800 150-250
Ağırlık 160W/KG ( çok hafif) 40W/KG (ağır)

Bisiklet tutkunları elektrikli bisiklete biraz mesafeli yaklaşırlar ve onların gözünde elektrikli bisikletler tembeller içindir. Elektrikli bisiklet kullanıcıları ise normal bisiklet kullanıcılarına saygı duyar.

“O paraya motosiklet alırım” cümlesini duyunca şöyle bir yüz ifadesi takınıyoruz : 😑 Evet 50cc bir motosiklete sahip olmak kısa vadede oldukça ucuz ve kolay.

Elektrikli Bisikleti hafif ve sportiftir. Motosikletinizle metroya, trene, asansöre veya vapura binemezsiniz. Ayrıca 2 yıl ve üzeri kullanımlarda sizin için daha ekonomik. Ayrıntılı yazımızı buradan okuyun >

6.Dönüşüm Kiti Satın Almadan Önce

Sahip olduğunuz spesifik bir bisiklete elektrik motoru eklemek  (Örn. Enduro, Chopper/Cruiser, Yarış Bisikleti vs.) ve dilediğinizde sistemi farklı bir bisiklete taşıyabilmek dönüşüm kitleriyle mümkün. Ayrıca dönüşüm kitleriyle standartların çok üzerinde bir elektrikli bisiklete sahip olabilirsiniz.

Arka hub motor üzerine yaptığımız uygulamalar 135MM arka aks genişliğine sahip bisikletlere uygulanabilir.  Bisikletinizin uyumuyla alakalı bize whatsapp üzerinden ulaşabilirsiniz.

P serisi dönüşüm setlerinin montajı bir bisiklet tutkunu veya bisiklet servisi tarafından yapılabilir.

İstanbul içinde montaj uygulamaları Fatih’teki Dadaş Bisiklet servisinde yapılıyor.

İlk bakışta fiyatların yüksek olduğunu düşünebilirsiniz. Ama elektrikli bisikletlerde li-ion pil hücreleri kullanıldığı için standart asit akülere kıyasla oldukça uzun ömürlü bir enerji kaynağınız olacak ve yıllar boyu bisikletinizi kullanabileceksiniz

7.Kullanım

P Serisi ürünlerde garanti süresi 2 yıldır.

Kullanım ömrü

  • Dişlili sistemler için ort. 5-10yıl,
  • Dişlisiz sistemler için 8-16 yıl arasındadır.
  • Piller ise ort. 5 yıl kullanım ömrüne sahip

Elektrikli bisiklet aksamı çok az bakım gerektirir. 3 yıldan sonra rulmanların  ve dişlili motorlarda motor içi kondisyonun kontrol edilmesinde yarar var

Pilinizi rutin olarak kullanırsanız uzun ömürlü bir pile sahip olursunuz. Uzun süre bir kenarda beklemesi piliniz için olumsuz bir durum.

Pilli Bisiklet sadece kendi ürünlerinin servis hizmetini veriyor. Diğer markalar için satın aldığınız firmayla iletişime geçin.

Pili eskimiş her markadan elektrikli bisikletiniz için pil yenileme konusunda bize yazabilirsiniz.

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?