Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

 

Elektrikli Bisiklet Nedir?

Elektrikli bisikletler yani Pedelec’ler ülkemizde daha yaygın olarak kullanılan Elektrikli Scooter’larla karıştırılabiliyor. Biz hemen ayrımını yapalım, her bir elektrikli bisiklet aslında aynı zamanda pedal gücüyle çalışan normal birer bisiklet. Bu bisikletler konvansiyonel bisikletlere sonradan takılan motor, pil, pedal desteği, gaz çubuğu  vb. bileşenler yardımıyla “Elektrikli Bisiklet”e dönüştürülmüştür.

Normal bisiklet yeterli değil mi? Neden elektrikli bisikletim olmalı? Elektrikli bisiklet tembellik değil mi?

Bisiklet dünyanın en sade, en kusursuz ve en verimli ulaşım aracı… Peki bu ulaşım aracını daha komplike hale getirmenin ne anlamı var?

Elbette en güzeli bisikleti en sade ve saf haliyle kullanmak. Ancak aşağıda listelediğimiz bazı hallerde elektrikli bisiklet kullanmak bir avantaj haline geliyor:

  1. Uzun mesafelere seyahat etme ihtiyacı
  2. Günlük ulaşımda ter kokusu, ekstra kıyafet, duş gibi zahmetlerin önüne geçmek
  3. Düzenli günlük ulaşım amaçlı kullanım
  4. Fazla kilolar
  5. Eğimi yüksek rotalar
  6. Aşırı sıcaklar
  7. Daha rahat uzun yol yapma imkanı sunan kaliteli bisikletlerin ve kompenentlerinin pahalı olması (örn. jant)

Tabi ki elektrikli bisiklet almak için bu bahanelerden birine sahip olmak zorunda değilsiniz çünkü elektrikli bisikletler başlı başına bir eğlence ve mutluluk kaynağıdır.  Şehirde yorgun düşme kaygısı olmadan evinizden km’lerce uzaklardaki rotaları özgürce dolaşabilir, veya çılgın kalabalıklardan çok uzakta özgürlüğün tadını çıkartabilirsiniz.

Hangi durumlarda dönüşüm kiti almalı?

Şu anda elinizde sağlam durumda severek kullandığınız bir bisikletiniz varsa bu bisiklete dönüşüm kiti uygulayarak elektrikli bisiklet’e dönüştürebilirsiniz. Bisikletiniz yoksa ihtiyaçlarınıza uygun beğendiniz bir bisikleti satın alarak aynı şekilde dönüşüm kitini bu bisiklete uygulayabilirsiniz.

Hangi durumlarda “hazır” elektrikli bisiklet almalı?

Bisiklet konusunda çok özel zevkleriniz yoksa ve mekanik detaylarla uğraşmak istemiyorsanız hazır bir elektrikli bisiklet alabilirsiniz.

Biraz kiloluyum, bu motorlar beni çeker mi?

Elektrikli bisikletlerin motorlarının boyutları sizi yanıltmasın! En düşük konfigürasyonlu elektrikli bisikletler bile ortalama bir yetişkinden daha yüksek performansa sahiptir. Aşağıdaki tabloda performans analizini görebilirsiniz:

elektrikli-bisiklet-performans-hiz-yukseltme

Maliyet

Elektrikli bisikletlerin pahalı olduğunu düşünebilirsiniz. Pili satın alırken satın aldığınız pille uzun yıllar boyu on binlerce kilometre yol yapacağınızı ve aslında aldığınız pilin bu yol için nakit ödediğiniz bir yakıt parası olduğunu göz önünde bulundurun.

Günlük ulaşımda elektrikli bisiklet tercihi konfor ve maliyet analizi

Eğer ev-iş&okul rotanız 20km’den (gidiş-geliş) daha az ise elektrikli bisiklet kullanımı sizin için toplu taşımadan daha uygun bir alternatif. Eğer günlük 20km ve daha fazla yol yapmayı planlıyorsanız toplu taşıma araçlarını kullanmanız sizin için daha uygun olacaktır. Bunun sebebi bisikletinizin şarjının bitmesi değil, daha uzun mesafelerde elektrikli bisikletin konforlu bir ulaşım aleti olmaktan çıkmasıdır. 2 yıllık ulaşım amaçlı kullanım için maliyet analizi aşağıdaki tabloda verilmiştir;

2-yillik-maliyet

Km’de kaç kuruş yakıyor?

Elektrikli bisikletlerin pil maliyeti de göz önünde bulundurulduğunda km’de 3 kuruş tan az yaktığını söylemek mümkün.

Dönüşüm kiti almaya karar verdim. Hangi kiti tercih etmeliyim?

Günlük ulaşım ve spor amaçlı > 250-500w
Off-road yüksek performanslı bir deneyim > 1000w ve üzeri

 


Teknoloji – LI-ION ve KURŞUN-ASİT AKÜ karşılaştırması

LI-ION piller diz üstü bilgisayar, cep telefonu gibi aletlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

LI-ION KURŞUN-ASİT (AKÜ)
Raf Ömrü 5 YIL dT7ojn8T9 2-3 YIL dot_gold
Ort. Tam Şarj Sayısı 800 dT7ojn8T9 150-250 delete-156119_1280
Ağırlık 160W/KG ( çok hafif) dT7ojn8T9 40W/KG (ağır) delete-156119_1280
Voltaj StabildT7ojn8T9 Azalan delete-156119_1280

Teknoloji – Verimlilik

Elektrikli bisiklet dünyanı en verimli ulaşım aracıdır. Aşağıdaki tabloda farklı ulaşım araçlarında 1 kişiyi taşımak için harcanan enerji verilmiştir.

verimlilik2


Montajı nasıl yapacağım?

Çevrim kitlerinin montajı ortalama bir bisiklet tutkunu tarafından rahatlıkla yapılabilir. Eğer bisikletinizin frenini sıkma, lastik değiştirme gibi bakım işlerinin üstesinden kendiniz gelebiliyorsanız kit montajını da rahatlıkla yapabilirsiniz.

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?