Elektrikli Bisiklet Pilini Güneş Enerjisiyle Şarj Etmek ve Güç Kaynağı Olarak Kullanmak

Elektrikli bisiklet pilleri günümüzde elektrikli otomobil pillerinden sonra son kullanıcıya ulaşan en büyük lityum pil üniteleri.

Sahip oldukları bu kapasiteyle sizleri bir yerden bir yere hareket ettirmenin yanı sıra internetten edinebileceğiniz 48V 220V bir çevirici ile gerektiğinde bu kapasiteyle daha fazlasını yapabilmeniz de mümkün oluyor.

Bu enerjiyi şebeke elektriğinin ulaşmadığı yerlerde, karavanlarda veya acil durumlarda evinizde kullanmanız mümkün.

Mahrumiyet bölgesindeki bir senaryoyu test etmek için bisiklet pilimizi MPPT şarj regülatöründen faydalanarak solar panellerle şarj ettik. Test için kullandığımız malzemeler:

Güneş panellerini seri olarak bağladığımızda MPPT devresinden daha iyi verim aldık. Parlak güneş altında oldukça verimli çalışan sistem 500Wh kapasiteli orta boy bir bataryayı 3 saat gibi kısa bir sürede rahatlıkla şarj edebiliyor. Yaptığımız testlerde 1kWh kapasiteli büyük boy bataryamızın ise şarj olması yaklaşık 6 saat sürdü. Güneş panellerimizi ideal açılarda tuttuğumuzda bir günlük güneşle bir büyük ve bir orta boy pili şarj etmek mümkün oldu.

 

Güneşli günlerde rahatlıkla 1.5kWh depolamamıza izin veren bu sistem elektrikli bisikletimizde 100km performanslı kullanım olanağı sunuyor.

Evimizde kullanmak istediğimiz senaryolarda ortalama bir evin gecelik elektrik ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilecek enerjiyi depolamış olduk.

Sistemi kurduğumuza göre artık bu şarj adaptörüne ihtiyacımız yok. Ama ben yine de bulutlu havalar için saklayacağım…
Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?