Hub bisiklet motoruyla e-scooter yapmak 10 Eylül 2019

Yüksek voltaj için bir elektrikli scooter hazırladık. Scooter’da alışageldiğimiz 250w bisiklet hub motorlarından kullandık

Janta motoru örmek çok zor göründüğü için başlangıçta daha farklı bir lastiği doğrudan motora oturtmayı düşündük. Zorlanmamızın sebebi motorda 36 delik varken jant üzerinde sadece 16 delik olmasıydı. Daha sonra bilgisayar üstünde bunu çözümleyip bir kısmını düz bir kısmını çapraz olacak şekilde örümü yaptık.

Pili ZEFAL markasının suluk kutusunun içine koyduk. Kutunun içine 26 hücreli 48V6AH bir pil sığdırdık. Kaltanır bisiklet gidonunu Dadaş bisiklet’ten Murat usta sağ olsun bize ayarladı ve scooter’ın görüntüsü bir anda değişti.

Yaptığımız harcamalar ve maliyet:

  • Corelli skyliner scooter – 500TL
  • Çıkma hub motor – 350TL
  • Çıkma hücrelerden 26 LG hücreli Lityum suluk pil ve BMS devresi – 400TL
  • Motor sürücüsü ve ekran. Aliexpress’ten – 240TL
  • Zefal suluk kutusu – 50TL
  • Frenlerin yenilenmesi – 40TL

TOPLAM : 1600~TL

 

Sonuçları youtube kanalımızda seyredebilirsiniz 🙂

Hub bisiklet motoruyla e-scooter yapmak için yorumlar kapalı

Yüksek Voltaj Birinci Bölüm : İki Motor 14 Ağustos 2019

Youtube kanalımızda yeni bir video serisine başladık. Yüksek voltaj başlıklı bölümlerde elektrikli ulaşım konusunda farklı konuları ele alacağız. İlk bölümümüzde bir bisiklette iki motor fikrini denedik.

Yüksek Voltaj Birinci Bölüm : İki Motor için yorumlar kapalı

Unibike Expo 2019 İzlenimleri – 2019 Model Elektrikli Bisikletler 13 Nisan 2019

Unibike expo fuarını sizler için keşfettik.

Bu sezon birçok büyük marka elektrikli bisiklet konusuna ürün yelpazesinde hatrı sayılır yer ayırmış. Bu kadar çok seçeneğin içerisinde tercih yaparken zorlanmamanız için sizlere ufak bir rehber hazırladık.

 

Sizce hangisi kazanır?

Elektrikli bisiklet piyasasını yukarıda gördüğünüz 3 motor sistemi domine ediyor. Bu hakimiyet bugün ziyaret ettiğimiz fuarda da kendini hissettiriyordu. Gelin isterseniz bu sistemlere bir bakalım

Unibike Expo 2019 İzlenimleri – 2019 Model Elektrikli Bisikletler için yorumlar kapalı

Elektrikli Bisikletlerde Menzili Hesaplamak 4 Nisan 2019

Geçtiğimiz hafta elektrikli bisikletle bir şarjla yapabileceğiniz yolu yaklaşık tahmin eden bir araç geliştirdik. Elektrikli Bisiklet Menzil Hesaplama Aracı için tıklayın

Elektrikli Bisikletlerde Menzili Hesaplamak için yorumlar kapalı
Categories: Araştırmalar

Alba Fold 2 Katlanır Elektrikli Bisiklet İncelemesi 20 Mart 2019

Alba Bisiklet’in 2018 yılında piyasa sunduğu Alba Fold katlanır elektrikli bisikletin 2019 yılında yenilenmiş Alba Fold 2 versiyonunu inceledik. Video incelememize youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Alba Fold 2 Katlanır Elektrikli Bisiklet İncelemesi için yorumlar kapalı
Categories: İncelemeler

Bisikletle Elektrik Üretmek… 3 Ocak 2019

Herkese merhabalar.

Son youtube videomuzda elektrikli bisikletle pedal çevirerek elektrik ürettik! Ürettiğimiz enerjiyi takip ederek ölçümledik ve elektrikli bisiklete kıyasla ne kadar güç üretebildiğimizi karşılaştırdık. Ayrıntılara geçmeden önce youtube kanalımızdaki söz konusu videoya göz atmanızı öneririz.

Bisikletle Elektrik Üretmek… için yorumlar kapalı

Stealth Bomber B52 İncelemesi (Video) 12 Aralık 2018

 

Stealth Bomber B52 modelinin incelemesine Youtube kanalımızda yer verdik. 

Video incelememizde yer almayan bazı ekstra detayları da buradan aktaralım istedik. Öncelikle bisiklet motokross-dowhnill melezi bir tasarıma sahip. Full amortisörlü ve amortisörleri oldukça işlevsel offroad arazi kullanımı için tasarlanmış bir bisiklet.

Stealth Bomber B52 İncelemesi (Video) için yorumlar kapalı
Categories: İncelemeler

İstanbul’da Elektrikli Bisikletle Ulaşım (Video) 14 Kasım 2018

Youtube kanalımızda İstanbul’da elektrikli bisikletle ulaşım konusunu ele aldık. 2011 Yılından beri aktif olarak elektrikli bisiklet kullandığımız şehirde yaklaşık 20.000km üzerinde yol yapmanın verdiği tecrübeyle şehir içerisinde elektrikli ulaşımın gerçeklerinden bahsedelim istedik. Videomuz biraz uzun ama yine de değinemediğimiz konular var. Belki ileride bu konuya paralel bir vidyoyla dile getiremediklerimizi paylaşma fırsatı buluruz.

 

Eğer siz de İstanbul’da elektrikli bisikletle ulaşımını sağlayanlardansanız kullanıcıların buluştu ve tecrübelerini paylaştığı Facebook grubumuza bekleriz :

https://www.facebook.com/groups/494355274051279/

 

İstanbul’da Elektrikli Bisikletle Ulaşım (Video) için yorumlar kapalı

Pilli Bisiklet - Elektrikli Bisiklet Dönüşüm Servisi