Yağmurlu Havalarda Elektrikli Bisiklete Bir Şey Olur Mu?

Yağmurlu havalarda elektrikli bisiklete binilebilir mi? Neden olmasın!

Sonbaharın gelmesiyle sürüş esnasında yağmura yakalanmaktan korkuyor veya yağmurlu havalarda elektrikli bisiklete binmekten çekiniyorsanız bu yazı sizler için.

Elektrikli bisiklet ve yağmur hakkında bilmeniz gerekenleri  6 maddede sıraladık:

  • Önce Güvenlik

Kendi sağlığınız ve konforunuz için çamurluk kullanın ve su geçirmez kıyafetler giyin. Yol tutuşu azalacağı için sürüş esnasında ve özellikle dönüşlerde ekstra dikkatli olmalısınız.

  • Motor

Motorlar genellikle suya dayanıklıdır, ancak tuzlu su motorunuzun ömrünü kısaltabilir. Deniz suyundan uzak durmalı ve tuzlama yapılan yollarda sürüş yapmaktan kaçınmalısınız.

  • Batarya

Bataryalar genellikle su geçirmezdir. (Paket bataryalar hariç!) Soğuk hava batarya performansını biraz etkileyebilir ancak batarya kutusu pilinizi su temasından koruyacaktır.

  • Ekran

Ekranlar genellikle suya dayanıklıdır. Ani ısı değişikliklerinde yoğuşma nedeniyle ekran içinde buharlaşma oluyorsa ekran izolasyonunda bir sorun olabilir. Bisikleti uzun süre yağmur altında bırakısanız ekran butonlarından içeriye su geçişi olabilir.

Bu yüzden bisikletinizi yağmur altında park halinde uzun süre bırakmamaya özen göstermelisiniz.

  • Su geçirmez vakumlu konnektörler kısa devreleri önler

    Motor Sürücüsü ve Bağlantılar

Motor sürücüleri su geçirmez contalarla korunmuştur. Bisikletinizdeki konnektörler de su geçirmezse endişelenmenize gerek yok.

Bununla birlikte uzun yıllar içinde sürücü kapaklarındaki silikon contalar yıpranabilir. Eğer çok eski bir elektrikli bisiklet kullanıyorsanız ve  sürücü kutusu açıktaysa bu kısımda suya dayanıklılık azalmış olabilir.

  • Garanti Kapsamı

Genel olarak elektrikli bisikletler yağmura dayanıklı olsalar da satıcı ve üretici firmalar yağmurdan kaynaklanan arızaları çoğunlukla garanti kapsamına almıyor. Bu yüzden yağmurda kullanmayı planladığınız bisiklet veya sistemle ilgili yorumları internette ve facebook gruplarında araştırmanız faydalı olabilir.

 

 

Keyifli sürüşler!

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?