Elektrikli Bisikletler Gerçekten Çevreci mi?

Gizli kahraman elektrikli bisikletler!

Yayınlanan son raporlar dünya üzerindeki yaklaşık 280 milyon elektrikli mikromobilite aracının dünya petrol arzını 1 milyon varil (günlük) azalttığını ortaya koydu. Bu, ulaşım amaçlı tüketilen petrole olan talebin yaklaşık %7 azalması anlamına geliyor. Bu değer elektrikli otomobillerin yarattığı etkinin tam 4 katı! (Conversation, Bloomberg NEF)

Daha erişilebilir

Elektrikli otomobillerin geliştirilmesi ve üretilmesi daha fazla çaba ve zaman gerektirirken elektrikli bisikletleri süpermarketlerde bile bulmak mümkün. Bisikletler hem üretim kolaylığı hem de ekonomik olarak daha erişilebilir olmaları sayesinde karbon emisyonu azaltımında daha hızlı ve etkili bir çözüm sağlıyor.

Normal Bisikletten Daha Çevreci!

Elektrikli bisikletler normal bisikletlerden daha çevreci!  Yanlış duymadınız, normal bisiklete binerken harcadığınız ekstra kalorinin telafisi için yaptığınız gıda tüketimi elektrikli bisiklet kullanımından daha fazla karbon salınımına neden olur! Colorado üniversitesinin araştırması

Çevresel etkiler

Tabi ki çevresel açıdan baktığımız zaman konu sadece yakıt tüketiminden ibaret değil. Elektrikli bisikletin üretilmesi ve geri dönüştürülmesi esnasında oluşan emisyonları da göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Bisiklet üzerine bulunan li-ion bataryalar, motor ve diğer elektronik kompenentlerin üretimi için harcanan enerji göz önünde bulundurulduğu zaman bir elektrikli bisikletin üretim esnasında çevreye verdiği zararı telafi edebilmesi için 2.000-2.500KM kullanılması gerekiyor. (Bu değer elektrikli otomobillerde yaklaşık 100.000KM)

Kullanılmayan elektrikli bisikletler

Çok havalı değil mi?

Marketlerde satışı yaygınlaşan kalın lastikli elektrikli bisikletler üzerlerinde kullanılan kalitesiz pil ve elektronik kompenentler nedeniyle kullanım ömrü boyunca çok az kilometre yaparak çevreye fayda yerine zarar verebilir.

Bu bisikletler üzerindeki elektrik motoru işlevini kaybettiği zaman pedal çevirip normal bisiklet gibi kullanılamayacak kadar hantal oldukları için üretimden kaynaklanan etkilerini telafi edemeden kullanım ömrünü tamamlayabiliyorlar.

Elektrikli bisikletleri ne kadar kullanıyoruz?

Kullanıcıların yarısından fazlası henüz 1.000KM kullanımı aşmamış.
Kullanıcıların yarısından fazlası henüz 1.000KM kullanımı aşmamış.

Sosyal medya topluluklarında elektrikli bisiklet kullanımı konusunda yaptığımız araştırma kullanıcların yaklaşık %50’sinin henüz 1.000KM sınırını aşamadığını ortaya koydu. Ayrıca son zamanlarda sarı sitedeki ilanlardaki çok az kullanılmış veya hiç kullanılmamış  elektrikli bisiklet sayısı endişe verici görünüyor.

Henüz yolun başında

Çin 200 milyona yakın elektrikli mikromobilite araç sayısıyla elektrifikasyon yarışını önde götürürken Türkiye ve dünyanın geri kalan kısmı için elektrifikasyon ve karbon emisyonu azaltımında henüz yolun başındayız diyebiliriz.

Ülkemizde elektrikli bisikletler yakın gelecekte kargo teslimatlarında ve paket servislerde yaygınlaşarak motosiklet ve büyük ticari araçların kullanımını azaltarak yarattığı etkiyi büyütecek.

Artan yatırımlarla ulaşım amaçlı elektrikli bisiklet kullanımı sayısının da önümüzdeki yıl %100’e yakın genişlemesi mümkün. Eğer bir elektrikli bisiklet kullanıcısıysanız bisikletinizi daha fazla kullanarak ve daha fazla kişiye tavsiye ederek bu dönüşümün hızlanmasına katkı sağlayabilirsiniz!

İlginizi çekebilir: Dönüşüm kitleri

Hazır elektrikli bisikletlere alternatif olarak öne çıkan dönüşüm kitleri mevcut bisikletlere uygulanarak daha etkili çözüm sağlıyor. Yeni bir bisiklet üretimi olmadığı için dönüşüm kitleri 1.000-1.500KM gibi bir kullanımla çevreye olan etkilerini telafi etme avantajına sahip.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?