Sık Sorulan Sorular

Pedal gücüne ek olarak elektrik gücünden destek alarak daha rahat hareket etmenizi sağlayan bisikletlere “elektrikli bisiklet” diyoruz.

 • Elektrikli bisikletler yeryüzündeki en verimli “motorlu” ulaşım araçlarıdır.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırır
 • Otomobillerin yaptığı salınımlar çevreye ve büyükşehirde yaşayan insanların sağlığına büyük zarar veriyor.

Yokuşlu yerleşim yerleri ve fazla kilolar insanların bisiklete binmesine engel teşkil ediyor olabilir. Elektrikli bisikletler bisiklet kullanmaya başlamak için harika bir çözüm sunuyor.

Bisikletle işe gidiyorsanız terli bir şekilde iş yerinizi varmak çok hoş bir görüntü oluşturmaz 🙂

Elektrikli bisikletlerin motorlarının boyutları sizi yanıltmasın! En düşük konfigürasyonlu elektrikli bisikletler bile ortalama bir yetişkinden daha yüksek performansa sahiptir.

Bu konuda hazırlamış olduğumuz E-Bike Simulator uygulamasından faydalanabilirsiniz

Elektrikli bisikletlerde kullanılan lityum iyon piller oldukça uzun kullanım ömrü sunuyor. Örneğin Kurşun asit akülerle 150-200 dolum yapılabilirken lityum pillerde 800 doluma kadar ulaşılabiliyor.

Bu sayede pil uzun yıllar kullanılabiliyor (ort. 5 yıl)

Elektrikli bisikletlerde pilinizin kapasitesi, kullanım tarzınız, kilonuz gibi menzile etki eden pekçok faktör var. Menzil hesaplaması için menzil hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.


Ortalama 3 ila 6 saat arasında şarj olur

Elektrikli bisiklet pilleri cep telefonuna benzer bir teknoloji kullanıyor olsalarda şarj süreleri cep telefonlarından biraz daha uzun oluyor. Bunun sebebi pil gruplarının tek bir hücreye kıyasla daha kolay ısınmasıdır. şarj esnasında hücrelerin ısınmaması için genelde düşük akımlı şarj adaptörleri tercih edilir.

Elektrikli bisikletlerde birkaç farklı motor tipi kullanılmaktadır. Bu motor tipleri farklı kullanım ömürlerine sahip

 

 • Dişlili hub motorlar ortalama 3-8 Yıl
 • Middrive motorlar ortalama 5-10 Yıl
 • DD Hub motorlar ortalama 15 Yıl
 • Elektrikli bisikletlerde akülü scooterlardan farklı olarak lityum iyon pil teknolojisi kullanılıyor.
 • Satın alma esnasında maliyeti yüksek olsa da pil teknolojisi nedeniyle bunu telafi edebilmektedir.
 • Otomobillere uygulanan ÖTV benzeri ilave gümrük vergileri elektrikli bisikletler ve bisiklet kompenentleri için de uygulanmaktadır.
 • Elektrikli bisikletler henüz tam olarak yaygınlaşmamış bir ulaşım alternatifidir. Bunu da maliyeti etkileyen faktörlerden biri olarak sayabiliriz.
 • Motorsikletler çevre için “en zararlı” ulaşım alternatifidir. Bu bakımdan dönüşüm setleriyle tamamen zıt bir seçenektir.
 • Motorsikletler satın alma maliyeti düşük olsa da sigorta, ruhsat, bakım, yakıt ücreti, geçiş ücreti, otopark ücreti gibi faktörler nedeniyle kısa bir süre sonra zarar etmeye başlarsınız

Daha uzun bir menzil elbette daha güzel olurdu ama bunun birkaç sebebi var:

 • Bisikletle uzun yol yapmak çok konforlu bir ulaşım şekli değil.
 • Bisikletler çok ağır olmamaları için pil kapasitesi düşük tutuluyor.
 • Yüksek pil kapasiteleri maliyete doğrudan etki ediyor
 • 3KW Gücü aşmayan iki tekerli elektrikli araçlar için ruhsat ve plaka gerekliliği bulunmuyor
 • 250W üzeri bisikletler B sınıfı araç ehliyetiyle kullanılabilir

İhtiyacınıza uygun bir bisiklet tercihi yapmak için elektrikli bisiklet tercih testini çözebilirsiniz

5 Yılı aşkın süredir Fatih DADAŞ BİSİKLET ile işbirliği içerisinde uygulamalarımızı sürdüyoruz. Sezon içerisinde servisimizde test ürünlerini görebilirsiniz.

Test imkanı konusunda teyit almak için ziyaret etmeden bize ulaşmanızı rica ediyoruz

Son yazılar: Blogu Takip Edin

Elektrikli Bisikletlerde Performans Arttırma

1.Bisikletinizi bakımlı tutmak Bisikletinizin performansını arttırmanın en kolay yolu bisikletinizin bakımlı olmasıdır. Bu sayede bisikletinizde menzil artışı mümkün olacaktır. 1. Lastik basınçlarınız düzenli olarak kontrol edin. Motor desteği aldığınız için lastiklerin söndüğünün farkına varamayabilirsiniz. Sönük lastikler menzil ve performansta düşüşe neden olur. 2. Frenlerde sürtünme olmadığından emin olun. Motor desteği aldığınız için frenlerdeki sürtünmeleri fark […]

Motorin 30TL olur mu?

Bir devir kapanıyor olabilir mi? Yakında alışkanlıklarımızı baştan aşağı değiştirecek bir sürecin içine giriyor olabilir miyiz? Pandemide uzaktan çalışmayı, izolasyonu ve daha az mobil olmayı beraber deneyimledik.  Peki acaba bu yaşadıklarımız yakında yaşayacağımız değişimin bir provası mıydı? Artan akaryakıt fiyatları nedeniyle insanlar alternatif ulaşım çözümlerini araştırmaya başladılar. Otomobil kullanıyorsanız kaçış için 50cc lik motosikletleri araştırıyor […]

Eskisini kullan, dönüştür ve hayata kazandır

Ülkemizde yaklaşık 40 milyon adet bisiklet bulunuyor! Elektrikli bisikletler her ne kadar çevreci olsalarda yeni üretime giden her adım karbon salınımını arttırıyor.  İşte bu yüzden öncelikli olarak hali hazırda üretilmiş ve üretilmekte olan bisikletleri değerlendirerek elektrikli bisiklete dönüşümünü sağlamayı hedeflemeliyiz  dönüşüm setleri işte tam da burada devreye giriyor Karbon ayak izini düşürmek Bisikletlerin en çevreci […]

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?