Sık Sorulan Sorular

Pedal gücüne ek olarak elektrik gücünden destek alarak daha rahat hareket etmenizi sağlayan bisikletlere “elektrikli bisiklet” diyoruz.

 • Elektrikli bisikletler yeryüzündeki en verimli “motorlu” ulaşım araçlarıdır.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırır
 • Otomobillerin yaptığı salınımlar çevreye ve büyükşehirde yaşayan insanların sağlığına büyük zarar veriyor.

Yokuşlu yerleşim yerleri ve fazla kilolar insanların bisiklete binmesine engel teşkil ediyor olabilir. Elektrikli bisikletler bisiklet kullanmaya başlamak için harika bir çözüm sunuyor.

Bisikletle işe gidiyorsanız terli bir şekilde iş yerinizi varmak çok hoş bir görüntü oluşturmaz 🙂

Elektrikli bisikletlerin motorlarının boyutları sizi yanıltmasın! En düşük konfigürasyonlu elektrikli bisikletler bile ortalama bir yetişkinden daha yüksek performansa sahiptir.

Elektrikli bisikletlerde kullanılan lityum iyon piller oldukça uzun kullanım ömrü sunuyor. Örneğin Kurşun asit akülerle 150-200 dolum yapılabilirken lityum pillerde 800 doluma kadar ulaşılabiliyor.

Bu sayede pil uzun yıllar kullanılabiliyor (ort. 5 yıl)

Elektrikli bisikletlerde pilinizin kapasitesi, kullanım tarzınız, kilonuz gibi menzile etki eden pekçok faktör var. Menzil hesaplaması için menzil hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.


Ortalama 3 ila 6 saat arasında şarj olur

Elektrikli bisiklet pilleri cep telefonuna benzer bir teknoloji kullanıyor olsalarda şarj süreleri cep telefonlarından biraz daha uzun oluyor. Bunun sebebi pil gruplarının tek bir hücreye kıyasla daha kolay ısınmasıdır. şarj esnasında hücrelerin ısınmaması için genelde düşük akımlı şarj adaptörleri tercih edilir.

Elektrikli bisikletlerde birkaç farklı motor tipi kullanılmaktadır. Bu motor tipleri farklı kullanım ömürlerine sahip

 • Dişlili hub motorlar ortalama 3-8 Yıl
 • Middrive motorlar ortalama 5-10 Yıl
 • DD Hub motorlar ortalama 15 Yıl

 • Elektrikli bisikletlerde akülü scooterlardan farklı olarak lityum iyon pil teknolojisi kullanılıyor.
 • Satın alma esnasında maliyeti yüksek olsa da pil teknolojisi nedeniyle bunu telafi edebilmektedir.
 • Otomobillere uygulanan ÖTV benzeri ilave gümrük vergileri elektrikli bisikletler ve bisiklet kompenentleri için de uygulanmaktadır.
 • Elektrikli bisikletler henüz tam olarak yaygınlaşmamış bir ulaşım alternatifidir. Bunu da maliyeti etkileyen faktörlerden biri olarak sayabiliriz.
 • Motorsikletler çevre için “en zararlı” ulaşım alternatifidir. Bu bakımdan dönüşüm setleriyle tamamen zıt bir seçenektir.
 • Motorsikletler satın alma maliyeti düşük olsa da sigorta, ruhsat, bakım, yakıt ücreti, geçiş ücreti, otopark ücreti gibi faktörler nedeniyle kısa bir süre sonra zarar etmeye başlarsınız

Daha uzun bir menzil elbette daha güzel olurdu ama bunun birkaç sebebi var:

 • Bisikletle uzun yol yapmak çok konforlu bir ulaşım şekli değil.
 • Bisikletler çok ağır olmamaları için pil kapasitesi düşük tutuluyor.
 • Yüksek pil kapasiteleri maliyete doğrudan etki ediyor
 • 3KW Gücü aşmayan iki tekerli elektrikli araçlar için ruhsat ve plaka gerekliliği bulunmuyor
 • 250W üzeri bisikletler B sınıfı araç ehliyetiyle kullanılabilir

İhtiyacınıza uygun bir bisiklet tercihi yapmak için elektrikli bisiklet tercih testini çözebilirsiniz

5 Yılı aşkın süredir Fatih DADAŞ BİSİKLET ile işbirliği içerisinde uygulamalarımızı sürdüyoruz. Sezon içerisinde servisimizde test ürünlerini görebilirsiniz.

Test imkanı konusunda teyit almak için ziyaret etmeden bize ulaşmanızı rica ediyoruz

Son yazılar: Blogu Takip Edin

Elektrikli Bisikletler’in En Çok Kullanıldığı İller

Bisikletler genellikle düz şehirlerde kullanılan araçlar olsalar da elektrik desteği bisikletlerin coğrafi koşullardan bağımsız olarak kullanılabilmesine olanak sağlıyor. Bu nedenle elektrikli bisikletlerin kullanımı coğrafi koşullardan bağımsız ve çoğunlukla metropol hayatına entegre olan bir tablo çiziyor. Bu yazımızda 2015 yılından bugüne PilliBisiklet olarak yaptığımız satışlardan derlediğimiz elektrikli bisiklet haritasına göz atacağız En çok kullanıcıya sahip 10 […]

Doğa İçin Bir Adım Atma Zamanı!

Geçtiğimiz günlerde yaşadığımız kavurucu sıcak hava dalgaları ve sebep olduğu orman yangınları iklim değişkliğinin etkilerini gözler önüne serdi. Bir elektrikli bisiklet sahibi olarak hem çevreyi koruma konusunda bir adım atabilir hem de sizler için hazırladığımız indirim kuponunda faydalanarak indirimden sağlayacağınız kazancı ormanlarımız ve çevremiz için istediğiniz şekilde bağışlayabilirsiniz. Şimdi yaraları sarma zamanı! Sepette 300TL ekstra […]

Elektrikli Bisikletlerde Gelişmiş Ayarlar ve Özelleştirmeler – 1 Kunteng

LCD ekranlı elektrikli bisikletlerin bir çoğunda bulunan “gelişmiş ayarlar” sekmesi genellikle üreticilerin son kullanıcının müdahalesine çok izin vermediği bir alan ama bize sorarsanız biraz ince ayardan zarar gelmez 😊 Elektrikli bisiklet ekosisteminde çin menşeili kompenentler parça anlamında esneklik sağlasalar da kendi içlerinde farklı protokolleri kullanan sürücü ve ekran familyaları bulunuyor. Başlıca 3 marka Bafang, Lishui […]

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?