Bisikletle Elektrik Üretmek…

Herkese merhabalar.

Son youtube videomuzda elektrikli bisikletle pedal çevirerek elektrik ürettik! Ürettiğimiz enerjiyi takip ederek ölçümledik ve elektrikli bisiklete kıyasla ne kadar güç üretebildiğimizi karşılaştırdık. Ayrıntılara geçmeden önce youtube kanalımızdaki söz konusu videoya göz atmanızı öneririz.

 

Malzemeler

Kış aylarında yapabileceğiniz bu eğlenceli aktivite için gerekli malzemeler aşağıdaki gibi:

1 x Elektrikli bisiklet

1 x 100v100a Ölçüm aparatı aliexpress linki

1 x 12v220v İnvertör. Bizdeki şuna benzer bir şey

ve pedal gücü…


Test

Öncelikle enerji üretiminden bahsedelim. Pedal çevirdiğinizde eğer Direct Drive (Dişlisiz) bir hub motor kullanıyorsanız bisikletiniz anında elektrik üretmeye başlıyor. Ürettiğiniz enerjiyi depolayabilmek için birkaç pürüz var. Öncelikle 36v veya üzeri bir  pil kullanıyorsanız bu voltaja ulaşmak için oldukça yüksek devir çevirmeniz gerekecek. Kadansınız çok yüksek  olduğu için muhtemelen bu gücü devam ettirmeniz zor olacak. Biz bunun için eski LIFEPO4 pil hücrelerinden 12V20AH kapasiteli bir pil grupladık. 12V seviyesinde 48 Aynakol ve 28 arka diş oranı ile üretim sağlayabiliyorsunuz.

Bisikletin gidonuna sabitlediğimiz ölçüm aletimizle sürekli ve patlayıcı güç seviyelerimizi ölçümledik. Sürekli gücü ölçümlemek için yaklaşık 45 dakika pedal çevirdik ve ortalama 160Watt güç üretebildiğimiz bu süre zarfında 120Wh enerji depolayabildik. Patlayıcı gücümüz  900watt’a kadar ulaşıyor ancak bu gücü sadece 2-3 sn kada sürdürebiliyoruz.

Ürettiğimiz sürekli güç motorun 250w gücünün altında kalıyor. Ancak patlayıcı gücümüz daha yüksek.

Depolanan Enerjiyle yapılabilecekler

120Wh enerji üretmiştik. Bu depoladığımız enerjiyi bir invertör vasıtasıyla şebeke elektriği seviyesine yani 220v’a yükseltiyoruz. Bu enerjiyle hangi elektrikli aleti ne kadar kullanabileceğimize bir bakalım:

Iphone 5 : 18 kez şarj edilebilir.

15W Led ampül : 7 saat yanar

LCD Televizyon : 1 saatten fazla çalışabilir.

Elektrikli Isıtıcı : Düşük seviyede sadece 8 dakika çalışabilir.

Elektrikli bisiklet : Bisikletin pili %30 şarj edilebilir.

Son bir değerlendirme yapacak olursak. Enerji üretmek gerçekten zor ama birkaç kişi olduğunuzda eğlenceli bir aktivite. Kardiyo yapacaksanız boşa pedal çevirmek yerine ürettiğiniz enerjiyle daha sonra dev ekran televizyonunuzda bir film izleyebilirsiniz. Hatta doğrudan invertörü bağladığınız takdirde hem çevirip hem izlereyek anında görüntü almanız bile mümkün.

Bir sonraki konuda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?