Deprem Gibi Afetlerde Elektrikli Bisikletlerin Sağlayabileceği Avantajlar

Şubat ayının başında ülkemizin güneydoğu bölgesinde yaşanan şiddetli depremle sarsıldık. İlerleyen günlerde deprem bölgesine ulaşımda ve şehir içinde ulaşımda büyük aksamalar yaşandı. Bu depremle gördük ki, depremler ulaşımın önemli bir parçası olan yollara ve köprülere hasar verebiliyor.

Ayrıca deprem sonrası bazı bölgelere uzunca bir süre elektrik verilemedi. Elektrik kesintileri iletişimde ve aydınlatmada problemlere neden oldu. Bu nedenle bölgede çok fazla jeneratöre ihtiyaç duyuldu ve jeneratörlerin oluşturuduğu talep nedeniyle akaryakıt arzı yetersiz kaldı.

Bu gibi durumlarda elektrikli bisikletlerin afet hallerinde ne gibi avantajlar sağlayabileceğini sizler için derledik.

Hızlı ulaşım:

Deprem sonrası araç trafiği engellenebilir ve yollar kapalı olabilir. Elektrikli bisikletler, trafik sıkışıklığına takılmadan hızlı bir şekilde hareket edebilir ve ulaşım için ideal bir seçenek olabilir. Elektrikli bisikletler, dar sokaklardan ve engebeli arazilerden daha kolay geçebilir. Bu, acil durumlarda, hasarlı yollarda seyahat etmek için özellikle yararlıdır. Şehri tahliye etmek isteyenler için avantajlı bir araç olabilir.

Şarj edilebilir:

Deprem sonrasında akaryakıta erişimde sorun yaşanabiliyor. Elektrikli bisikletler bir güneş paneli (200-400W gücünde) yardımıyla rahatlıkla şarj edilebilir. Böylece akaryakıt kuyruklarında beklemek zorunda kalmazsınız.

Alternatif güç kaynağı olarak kullanımı:

Elektrikli bisiklet bataryaları 500WH hatta 1000WH üzerinde depolama kapasitelerine sahip olabiliyor. Bu enerjiyi aydınlatma ve cep telefonu şarjı için kullanabilirsiniz. Ayrıca 220V invertör yardımıyla jet taşı, matkap gibi kurtarma araç gereçlerinin çalıştırılması sağlanabilir. Bataryalar jeneratör gibi gürültü yapmadığı için arama kurtarma faaliyetlerinde fayda sağlayabilir.

Umarız hiç bir zaman ihtiyaç duymayız ancak eğer bir elektrikli bisiklet sahibiyseniz bisikletinizi bu gibi acil durumlarda kullanmak için plan yapabilirsiniz.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?