Elektrikli Bisiklet Dönüşümü Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

1. Ne istediğinize karar verin

İlk olarak ihtiyacınızı belirlemeniz gerekiyor. Öncelikle ulaşım amaçlı veya spor amaçlı kullanımdan hangisinin ön planda olacağına karar verin. Bu, bisiklet tercihinden kit seçimine kadar bütün seçimlerinizi etkileyecek.

2. Ne kadar yol yapacağınızı planlayın

Yapacağınız sürüşlerin mesafesi hem bisiklet seçimi hem de kit seçimi için önem taşıyor. Bisikleti kullanabileceğiniz rotaları harita üzerinden gözden geçirerek günlük kullanabileceğiniz mesafeleri belirlemeye çalışın.

3. Bisiklet seçimi

Spor amaçlı bir kullanım için bisiklet seçimi yaparken daha büyük lastik ebatlarına ve akıcı şehir lastiklerine yönelmeniz gerekiyor. Büyük lastik ebatları aynı zamanda konforunuzu artırarak daha uzun mesafelere ulaşmanızı kolaylaştırır. Eğer spor amaçlı bir kullanım hedefliyorsanız veya 10km’den daha uzun mesafelerde ulaşım amaçlı seyahatleriniz olacaksa 26 jant ve üzeri bir bisiklet tercih etmeniz yerinde bir karar olur. Örn. Carraro Sportive

Eğer 10km altında mesafelerde kullanım planlıyorsanız ister ulaşım ister spor için olsun katlanır bisikletlere yönelebilirsiniz. Veya her ikisini birden bir araya getiren modellere de bakılabilir. Örn. Geotech fold-up 26d

4. Set Seçimi

Kullanım amacı ve kullanacağınız mesafenin set seçiminde de etkili olacağını belirtmiştik.

Günlük kullanım ihtiyaçları için hub motorlu bir sistem tercih etmeniz uygun olur. Eğer sportif amaçlı bir kullanım hedefliyorsanız Bafang 250-500w motorları veya daha güçlü MXUS 750-1000W dişlili motor tiplerini tercih edebilirsiniz. Dişlili motorlar daha hafif olmalarının yanı sıra düşük dönüş direnciyle rahatlıkla pedal çevirmenize olanak sağlar.

Eğer ulaşım amaçlı ve mesafeleri daha hızlı kat edecek bir çözüme ihtiyacınız varsa directdrive hub motorlar uzun kullanım ömürleri ve yüksek hızlara çıkabilme kabiliyetleriyle sizin için daha uygun bir alternatif olacaktır.

Biraz daha idealist kullanıcılar için middrive motorlar keyifli bir deneyim sağlar.

5. Vites ve diğer sistemlerin uyumu

Ön motor tercih ediyorsanız bu kısmı atlayabilirsiniz.

Arka motor tercih ediyorsanız viteslerinizin uyumunu gözden geçirmeniz gerekecek. Eğer motorunuz vidalı ruble uyumlu bir motorsa standart olarak 7 Vitesli ruble kullanabilirsiniz. (8-9 vitesler DNP, Sunrace gibi bazı markalarla yapılabilir) Kaset ruble uyumlu motorlar ise 11 vitese kadar kullanmanıza olanak tanır.

Mid-drive motor tercihinde arkada 9 üzerinde vites sayısı kullanıyorsanız bazı viteslerin kullanımında sorun yaşayabilirsiniz. Ayıca Mid-drive uygulamasıyla birlikte ön vites sisteminin iptal olacağını unutmayın. Bisiklet tercihi yaparken 1×9 1×10 gibi hali hazırda tek yaprak aynakollu bir model tercih ederseniz vites kaybı yaşamamış olursunuz

6. Batarya Kapasitesine Karar Vermek

Menzil için beklentiniz her zaman fabrika verilerinin altında olsun. Ulaşım amaçlı kullanım için KM’de 15-20wh ve sportif kullanımda 10-15wh tüketiminiz olur.

Örneğin 48V 12.5AH (600WH kapasite) bir batarya ile yüksek hızlı ulaşım amaçlı kullanımlarda 30-40KM aralığında bir menzil alabilecekken Dişlili Hub Motorlu sportif kullanımlarda 60KM Menzile ulaşabilirsiniz.

7. Bisikleti Satın Almadan Önce Son Kontroller

Alacağınız bisikletin seçtiğiniz batarya kutusuyla uyumlu olduğundan emin olun. Eğer pil kutunuz büyükse veya kadronuz darsa (Lady tipi kadrolarda veya 16″ altındaki kadro ebatlarında kadrounun iç üçgen alanı oldukça dar olabilir)

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?