Elektrikli Bisikletlerde Performans Arttırma

1.Bisikletinizi bakımlı tutmak

Bisikletinizin performansını arttırmanın en kolay yolu bisikletinizin bakımlı olmasıdır. Bu sayede bisikletinizde menzil artışı mümkün olacaktır.

1. Lastik basınçlarınız düzenli olarak kontrol edin. Motor desteği aldığınız için lastiklerin söndüğünün farkına varamayabilirsiniz. Sönük lastikler menzil ve performansta düşüşe neden olur.

2. Frenlerde sürtünme olmadığından emin olun. Motor desteği aldığınız için frenlerdeki sürtünmeleri fark edemeyebilirsiniz. Frenlerdeki sürtünmeler de performans kaybına neden olacaktır.

2.Ekran ayarlarında değişiklik yapmak

Eğer bisikletiniz LCD ekrana sahipse ekran ayarlarından motorunuzun hız limitini kaldırarak bisikletinizin biraz daha hızlı gitmesini sağlayabilirsiniz. Bu işlem performansta büyük bir artış sağlamasada biraz daha hızlı gitmenizi sağlayacaktır.

3. Pil voltajını yükseltmek

Elektrikli bisikletinizin performansı yetersiz geldiğinde motorunuzun performasını arttırmak için arayışa girebilirsiniz. Bazı 36V sistemler (örn. Arora modelleri) 48V desteklediği için bataryanızın voltajını yükselterek bisikletinizin performansını artırmanız mümkün olabilmektedir.

48V pile geçiş yapmak maksimum hızınızda ve motor çekişinde bir miktar artış sağlar.

Bisikletinizin uyumlu olup olmadığını anlayabilmek için motor sürücünüzün etiketini kontrol edin.  “36/48V Controller” etiketini gördüğünüz sürücüler her iki voltajla çalışabilir.

Eğer bisikletinizin sürücüsü bu voltaj artışını desteklemiyorsa pil ile birlikte motor sürücüsü ve LCD ekran gibi kompenentlerin de değişimi gerekecektir.

4.Motor değişimi

48V motor yükseltmesi yapışmış bir Yuki Yadea

Pil voltajında yapacağınız değişiklikler performansta bir miktar artış sağlasa bile gerçekten performansı yüksek bir bisiklet istiyorsanız motorunuzu da değiştirmeniz gerekecek.

Örneğin tasarımını sevdiğiniz 20″ katlanır fatbike bisikletiniz var ancak performansından memnun değilsiniz. Eski sisteminizi tamamen iptal edip 1000W bir motor sistemi taktırdığınızı varsayalım. Bu uygulamada boşa çıkan eski motorunuz sadece fatbike uyumlu olduğu için başka bir bisiklet üzerinde değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır. Bu yüzden eski sisteminiz atıl durumda kalacak, kullanım alanı kısıtlı olduğu için satmanız zor olacaktır.

Bu noktada alternatif olarak çift motor uygulamasını değerlendirmenizde fayda var.

5. Çift motor uygulaması

20″ Katlanır fatbike bisiklet modellerinde ön jantınıza eklenebilecek 250w gücünde ek bir sistem çarpan etkisiyle toplam torkunuzda büyük bir artış sağlar.

Böyle bir uygulama uzun vadede size iki açıdan avantaj sağlayacak:

Birincisi bisikletin üstündeki orjinal sistem korunacağı için ileride bisikleti satmak istediğinizde sorunsuz şekilde ön motoru iptal edip orjinal haline döndürüp satabilirsiniz.

İkincisi ise fatbike bisikletlere sonradan eklenen ön motor setlerin normal bir bisiklete arka motor olarak kurulabiliyor olmasıdır.  Böyle bir uygulamayla dilediğiniz zaman çift motorlu bir katlanır fatbike bisiklet veya dilediğinizde iki adet arka motorlu elektrikli bisiklet sahibi olabileceksiniz.

26″ Elektrikli fatbike bisiklet modellerinde iki adet 250w motor uygulanması beklenilen performansı sağlamayabiliyor. Bu gibi durumlarda genellikle arkaya büyük bir motor eklenerek arka motor ön janta taşınır. Bu tip uygulamalarda bisikleti eski haline mümkün olmayacağını bilmekte fayda var. Yukarıda örnek bir uygulamamızı izleyebilirsiniz.

6. Shimano Steps, Bosch gibi sistemlerde performans yükseltmek

Bu tip sistemlerde sisteme doğrudan müdahele etmek mümkün olmadığı için bazı üçüncü parti ek donanımlar satılmaktadır.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?