Elektrikli Bisikleti Çaldırmak

Geçmişten günümüze süregelen “bisiklet hırsızlığı” geleneği teknolojinin gelişmesiyle artık zaman zaman karşımıza “elektrikli bisiklet hırsızlığı” olarak çıkıyor. Elektrikli bisikletler diğer motorlu araçlar gibi ruhsata kayıtlı olmadığı için çalındığı zaman çoğunlukla üzerine bir bardak soğuk su içmek gerekiyor. Bu noktada en azından bisikletin seri numarasının faturaya işlenmiş olması bisikletin sahibinin siz olduğunuzu kanıtlamanızı sağlar.

Elektrikli bisiklet pilleri uzun vadede maliyet anlamında kullanıcılarına büyük avantaj sağlasalar da henüz maliyetini çıkarmamış erken çalınan bir bisiklet sizi büyük bir zarara uğratabilir.

Çalınma anında piliniz eğer bisikletin üstünde değilse en azından pilinizi kurtarmış olmanız bir teselli kaynağı olabilir. Pillerin maliyeti yüksek olduğundan elinizdeki pili yeni bir elektrikli bisiklet toplarken kullanabilir veya belki satarak değerlendirebilirsiniz. İkinci el elektrikli bisikletlerde “bisiklet sağlam ama şarj adaptörü kayboldu” veya “bisikletin pili kayboldu” vs. gibi durumlar çalıntı elektrikli bisiklet şüphesini aklımıza getirmekte.

Hırsızın hiç mi suçu yok?

Tabi ki en iyisi bisikleti hiç çaldırmamak. Bu konuda kilit seçiminin yanı sıra elbette sizin hırsızlara fırsat vermemeniz de önem arz ediyor. Örneğin güvenlikli bir sitede otursanız bile bisikleti site otoparkına basit bir kilitle kilitleyip bırakmanız pek parlak bir fikir değil.

Bisikletinizi gönül rahatlığıyla herhangi bir yere kilitleyip arkanıza bakmadan gitmek istiyorsanız çözümünüz “U kilitler” olacak. U kilitlerin kilit mesafesi kısa ve diğer kilitlere kıyasla oldukça ağır olsalar da bir elektrikli bisiklet kullanıcısı için ağırlık bir sorun teşkil etmiyor. Kısa kilit mesafesini de alıştıktan sonra ince bir direğe, ağaca veya herhangi bir demir parmaklığa rahatlıkla kilitleyebilirsiniz.

Buna ek olarak GPS takibi yapıp konum bildirimi yapan bir güvenlik aparatını bisikletize uygulamak da mümkün. Elbette bunun için bir SIM karta ihtiyaç duyacağınız için belli bir maliyeti gözden çıkarmanız gerekebilir. Böyle bir aparat ile içiniz bir nebze daha rahat olacaktır.

Çevremizden maalesef birçok çalınma haberi geliyor. Biraz daha dikkatli olursak bu tarz olayların önüne rahatlıkla geçebiliriz. Bisikletinizin hiç çalınmaması ve uzun yıllar boyu kullanmanız dileğiyle yazımızı sonlandıralım.

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?