Pandemi Döneminde Artan Paket Servisler ve Çevreye Etkisi

Pandemiyle birlikte birçok ihtiyacımızı internet ve mobil uygulamalar üzerinden verdiğimiz siparişlerle karşılamaya başladık. Örneğin buzdolabını açtınız ve yoğurt olmadığını fark ettiniz. Mobil uygulamadan verdiğimiz sipariş dakikalar içinde kapımıza geliyor.

Peki yaptığımız bu küçük alışverişi size ulaştıran motorsikletin çevreye yaptığı etkiyi hiç düşündünüz mü?

Scooterlar her ne kadar masum görünseler de çevreye ve hava kalitesine etkileri oldukça fazla. Otomobillerle kıyaslandığında en az 3 kat karbonmonoksit ve partikül salınımına sahipler. Bu servislerin artışı şehir içerisinde dar sokak ve caddelerde hava kalitesini düşürüyor.

Bu uygulamaların sağladığı eve servis kolaylığını daha çok insan alışkanlık edindikçe paket servis motorlarının kullanımı artmaya devam edecek.

İngiltere’de Eskuta, Deliveroo gibi girişimler paket servisinin şehir içinde yarattığı bu problemleri gücünü lityum pilden alan elektrikli scooterlara geçiş yaparak aşıyorlar. Ülkemide ise jel akülü elektrikli scooterlar paket servisinde ihtiyacı karşılayamadığı ve işin temposuna dayanamayadığı için tercih edilmiyor.

Bu konuda önde Getir vb. girişimler insiyatif alarak buna benzer uygulamaları faaliyete sokmalarını beklemek biraz hayal olur gibi görünüyor. Belediyelerimiz bu konuda teşvikte bulunarak ve belirli bölgelerde benzinli scooter kullanımını sınırlandırarak belki katkı sağlayabilirler. 🤔

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?