Kuryelik Yapmak İçin Elektrikli Bisiklet Seçerken Dikkat Edin

Elektrikli bisikletle kuryelik yapmak son zamanların yeni trendi. Daha temiz, daha sessiz ve daha çevreci bisikletli kuryelere özellikle İstanbul’un bazı semtlerinde sıklıkla denk gelir olduk.

Elektrikli bisikletle kuryelik yapmanın avantajlarını düşük maliyet, ehliyet ve tescil gerektirmemesi, daha kısa mesafelere paket atılması olarak sıralamak mümkün.

Bir elektrikli bisikletli kurye yıllık ortalama 10-15bin KM kullanıma ulaşabiliyor.

Peki kuryelik için uygun bir elektrikli bisiklet hangi özelliklere sahip olmalı?

Motor Ömrü ve Performansı

Uzun ömürlü kullanım avantajına sahip ve bakım gerektirmeyen directdrive motorları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca motor performansı özellikle İstanbul gibi tepeleri ve yokuşları olan şehirlerde oldukça önemli. Motor tercihi yaparken 80nm ve üzeri torka sahip motorları tercih etmeye özen gösterin.

Batarya Kapasitesi ve Pil Ömrü

Ucuz bisikletlerde kullanılan kalitesiz bataryalar 1 yıllık kuryelik sonunda performansını büyük ölçüde yitirebilir. Ayrıca bu tip kalitesiz bataryalar daha yavaş şarj olur. Pil hücrelerinin kalitesi uzun ömürlü kullanım ve hızlı şarj gibi avantajlar sağlar.

Çift batarya kullanımı

En yüksek kapasiteli bataryalar bile sahada uzun süre kalan bir kuryenin bir günü çıkartması için yeterli gelmeyebilir. Bu durumda çift batarya kullanımını değerlendirebilirsiniz. Bir bataryayla sahada paket atarken ikinci bataryanızı şarj edebilir ve bu sayede kayıpsız bir şekilde günü tamamlayabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için kuryeler için hazırladığımız çift bataryalı kurye bisikleti çözümüne göz atabilirsiniz.

Lastikler

Zırhlı lastikler patlama riskini düşürerek daha uzun süreler sahada kalmanızı sağlayabilir. Ayrıca MTB lastikleri yerine şehir lastiklerinin tercih edilmesi yol tutuşu ve konfor açısından önerilmektedir.

Frenler

Kullanacağınız bisiklette etkin ve konforlu bir frenleme için hidrolik disk fren veya kaliteli bir v-fren tercih edin.

Ergonomi

Bisikletli kuryeler çantayı  çoğunlukla sırtlatında taşıyor.  Eğer çantanızı arka bagajda kullanmayı planlıyorsanız bisiklete inip binme kolaylığı ve pratiklik açısından step-thru kadro tercih edebilirsiniz.

Daha fazla konfor için kaliteli bir ön amortisör ve sele kullanımı önemli. Martı gidon veya gidon yükseltme adaptörü gibi eklemelerle konforunuzu artırabilirsiniz.

Kuryelik yaparken motosiklet yerine bisikleti tercih edin, çevreyi

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?