Elektrikli Bisikletler Hızlı Şarj Edilebilir Mi?

Elektrikli Bisikletlerin Kanayan Yarası Uzun Şarj Süreleri

Elektrikli bisikletlerde uzun şarj süreleri kullanıcı deneyimini olumsuz etkiliyebiliyor. Günümüzde artık elektrikli otomobilleri ve cep telefonlarımızı çok kısa sürelerde şarj edebiliyoruz.

Ancak ortalama bir elektrikli bisiklet 5 saat şarj süresine sahip. Eğer batarya kapasiteniz büyükse bu süre 8-10 saate kadar çıkabiliyor!

Peki elektrikli bisikletlerin bu kadar yavaş şarj olmasına neden olan etmenler nelerdir?

1. Adaptör

Birinci etmen tahmin edeceğiniz gibi adaptör. Elektrikli bisikletlerde yaygın olarak kullanılan fansız adaptörler genellikle 100W güç sınırını aşmıyor. Günümüzde cep telefonu adaptörlerinin bile 120W gibi değerlere ulaştığını düşünürsek bu oldukça yetersiz bir değer.

2.Hücre Kapasitesi ve Pil Grubu

Uygun fiyatlı elektrikli bisikletlerde kullanılan kalitesiz bataryalar hızlı şarja uygun kapasitede üretilmemiştir. Hızlı şarj sonucunda hücreler aşırı ısınarak ömürleri kısalır.

Bir diğer etmen ise elektrikli bisikletler otomobillerdeki bataryalarda bulunan aktif ısıtma ve soğutma teknolojilerine sahip olmadıkları için ısı değişikliklerine karşı daha savunmasızdır. Buna bağlı olarak hızlı şarj sonucunda hücreler daha kolay ısınarak ömürleri kısalabilir.

Hızlı şarj mümkün mü?

Elektrikli otomobiller kadar hızlı olmasa da elektrikli bisikletleri daha kısa sürelerde şarj etmek mümkün. Fanlı şarj adaptörleri 300W’a kadar çıkış gücü sunabiliyor. Kaliteli ve yüksek güç çıkışlı batarya hücreleriyle oluşturulmuş bir pil grubuna sahipseniz şarj süresini 2 saate kadar düşürebilirsiniz.

Dönüşüm kitlerimizde sunduğumuz 280W şarj adaptörü ve Aspilsan A28 hücrelerle 2 saat gibi kısa bir sürede %80 şarj doluluk oranına ulaşmak mümkün oluyor. Elektrikli bisikletlerde şarj süresinin kısalması, zamanın önemli olduğu anlarda oldukça avantajlı hale geliyor.

Örneğin bisikletli kuryelerin gün içinde şarj yapabilmesine olanak vermesi, şehirler arası turlarda kısa molalarda şarj yapabilmenize olanak sağlaması (böylece saatlerce bir mola yerinde mahsur kalmazsınız) veya günlük kullanımda akşam eve geldiğinizde şarja taktığınız bataryanızın birkaç saat içinde dolması şarj anksiyetesini azaltmayı sağlayacaktır 🙂

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?