Rejeneratif Fren ile Şarj

Elektrikli bisikletler üzerine düşünürken bir çoğumuzun aklına bisikletin yokuş aşağı inerken kendini şarj edebilme fikri gelir.

Hatta bazılarımız bunu bir adım öteye taşıyarak bisikletin pedal çevirirken kendi kendini şarj edebileceğini böylece hiç prize takmamıza gerek kalmayacağını düşüncesine kapılır ve bunun ısrarla mümkün olduğunu düşünür.

Bisikletin üstüne bir dinamo vs. takmak gibi sonradan eklenecek her çözüm aslında verimsiz olacak. Bu fikri gerçeğe en yakın hale getiren teknoloji günümüzde dişlisiz hub motorlarda aslında mümkün. Uyumlu bir sürücüyle EBS özelliğinden faydalanarak yokuş aşağı giderken veya fren yaparken bisikletin pilini şarj etmek mümkün oluyor.

Bu özellik günümüzde sadece direct-drive dişlisiz hub motorlarda kullanılabiliyor

Peki bu şarjdan beklentimiz ne olmalı? Mesela örneğin bu özelliği aktif ettiğimizde menzilimizi 1.5-2 katına çıkarmasını bekleyebilir miyiz?

Bunu denemek için geçenlerde Maşukiye Kartepe’ye giderek bir test yaptık. Aslında bizim bu teknolojiden beklentimiz oldukça düşüktü. 1600 metre rakımdan inerken motorun ve sürücünün ısınacağını ve verimsiz bir şarj olacağını düşünüyorduk. Test ederken farkettik ki bisiklet üzerindeki aksamda herhangi bir ısınma olmadı ve şarj oldukça verimli gerçekleşti.

Bu özellik LCD ekran üzerinden ayarlar bölümünde C13 sekmesinden açılıyor. Biz 4. seviyede fren ayarını kullandık.

Kullandığımız sürücünün aliexpress linki

Başlangıçta 50.7 volt olan pil voltajımızı 53.0 volta kadar yükselttik. Böylece testte kullandığımız 48V20AH Lityum pili %25 şarj etmeyi başarmış olduk.

Sonrasında ise bu şarjı düz yolda tekrar bitirerek ne kadar yol yapabileceğimizi görmek istedik ve yaklaşık indiğimiz 15km mesafeye denk bir düz yol menziline ulaştık.

Kısacası eğer yeterli hızlarda yokuşlardan iniş yaparsanız (20-30km/s) indiğiniz yokuş kadar düz yolda gidebiliyorsunuz.

Test vidyosunu izlemek için sizi youtube’a alalım.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?