Türkiye Elektrikli Bisiklet Kullanım Şekli Araştırması 2017

Geçen hafta sitemizde yayınladığımız 10 soruda siz ve elektrikli bisiklet testinin sonuçlarının ışığında göre elektrikli bisiklete ilgi duyan bireylerin bisiklet sürüş karakteristiklerine ve elektrikli bisikletten beklentilerine kısaca göz atıyoruz.

turkiye-elektrikli-bisiklet-kullanim-sekli-beklentisi-arastirmasi-2017-aralik

” Önemli olan işlevi “

Sonuçlara göre %55’lik bir çoğunluk bisikleti ulaşım ve günlük kullanım amacıyla kullanmayı tercih etmekte. İşe gidip gelmek, Ufak market alışverişleri vb. amaçlarla kullanmak elektrikli bisiklet kullanımında ve kullanım hedefinde en baskın oranı oluşturuyor. Bu kitle pedal çevirmekten korkmuyor ancak fazla efor sarfedip terleyip günlük hayatının etkilenmesini istemiyor.

” Bisikletçi ruhlu “

%23’lük kısım aktif bisikletçilerden oluşuyor. Bu kullanıcılar yokuşlarda kendilerine destek olacak ufak bir motor istiyorlar. Genelde orta yaşlı ve spora meraklı bu kitle uzun grup turlarında geride kalmamak ve daha hafif ve genç tur arkadaşlarına ayak uydurmak için motor tercih edebiliyorlar.

“Yüksek Performans ve Adrenalin”

Geriye kalan %22’lik grubun yarısı bisikletigetir-götür işleri için gün boyu aktif kullanan veya günlük ulaşım için kullanan, hızlı ve zamanında hedefine ulaşmak için performans isteyen bir kitle. Bu kitlenin kalan yarısı ise tamamen performans odaklı, performanstan keyif alan ve hız yapmak isteyen, bisiklette pedalı sadece ayak koymak için kullanan veya kullanmayı hedefleyen bir grup.

arastirmaSonuç

Sonuç olarak baktığımızda %66 gibi büyük bir çoğunluğun bisikleti günlük hayatına entegre etmeyi planladığını görüyoruz. Bu kitle alternatif ulaşım çözümleri arayan ve bisikleti bu konuda değerlendiren meraklı bir kitle. Büyük şehirlerdeki trafik sorununu ve toplu taşıma araçlarındaki izdihamı düşünürsek elektrikli bisikletin cazip bir ulaşım alternatifi olduğunu söylemek mümkün.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?