10 Maddede Elektrikli Bisikletler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Pedal gücüne ek olarak elektrik gücünden destek alarak daha rahat hareket etmenizi sağlayan bisikletlere “elektrikli bisiklet” diyoruz.

 • Elektrikli bisikletler yeryüzündeki en verimli “motorlu” ulaşım araçlarıdır.
 • Fiziksel aktivitenizi arttırır
 • Otomobillerin yaptığı salınımlar çevreye ve büyükşehirde yaşayan insanların sağlığına büyük zarar veriyor.
 • 3KW Gücü aşmayan iki tekerli elektrikli araçlar için ruhsat ve plaka gerekliliği bulunmuyor
 • 250W üzeri bisikletler B sınıfı araç ehliyetiyle kullanılabilir

Yokuşlu yerleşim yerleri ve fazla kilolar insanların bisiklete binmesine engel teşkil ediyor olabilir. Elektrikli bisikletler bisiklet kullanmaya başlamak için harika bir çözüm sunuyor.

Bisikletle işe gidiyorsanız terli bir şekilde iş yerinizi varmak çok hoş bir görüntü oluşturmaz 🙂

Elektrikli bisikletlerin motorlarının boyutları sizi yanıltmasın! En düşük konfigürasyonlu elektrikli bisikletler bile ortalama bir yetişkinden daha yüksek performansa sahiptir.

Bu konuda hazırlamış olduğumuz E-Bike Simulator uygulamasından faydalanabilirsiniz

Daha uzun bir menzil elbette daha güzel olurdu ama bunun birkaç sebebi var:

 • Bisikletle uzun yol yapmak çok konforlu bir ulaşım şekli değil.
 • Bisikletler çok ağır olmamaları için pil kapasitesi düşük tutuluyor.
 • Yüksek pil kapasiteleri maliyete doğrudan etki ediyor

5 Yılı aşkın süredir Fatih DADAŞ BİSİKLET ile işbirliği içerisinde uygulamalarımızı sürdüyoruz. Sezon içerisinde servisimizde test ürünlerini görebilirsiniz.

Test imkanı konusunda teyit almak için ziyaret etmeden bize ulaşmanızı rica ediyoruz

Elektrikli bisikletlerde birkaç farklı motor tipi kullanılmaktadır. Bu motor tipleri farklı kullanım ömürlerine sahip

 

 • Dişlili hub motorlar ortalama 3-8 Yıl
 • Middrive motorlar ortalama 5-10 Yıl
 • DD Hub motorlar ortalama 15 Yıl

Elektrikli bisikletlerde pilinizin kapasitesi, kullanım tarzınız, kilonuz gibi menzile etki eden pekçok faktör var. Menzil hesaplaması için menzil hesaplama aracımızı kullanabilirsiniz.

 • Motorsikletler çevre için “en zararlı” ulaşım alternatifidir. Bu bakımdan dönüşüm setleriyle tamamen zıt bir seçenektir.
 • Motorsikletler satın alma maliyeti düşük olsa da sigorta, ruhsat, bakım, yakıt ücreti, geçiş ücreti, otopark ücreti gibi faktörler nedeniyle kısa bir süre sonra zarar etmeye başlarsınız
 • Elektrikli bisikletlerde akülü scooterlardan farklı olarak lityum iyon pil teknolojisi kullanılıyor.
 • Satın alma esnasında maliyeti yüksek olsa da pil teknolojisi nedeniyle bunu telafi edebilmektedir.
 • Otomobillere uygulanan ÖTV benzeri ilave gümrük vergileri elektrikli bisikletler ve bisiklet kompenentleri için de uygulanmaktadır.
 • Elektrikli bisikletler henüz tam olarak yaygınlaşmamış bir ulaşım alternatifidir. Bunu da maliyeti etkileyen faktörlerden biri olarak sayabiliriz.

İhtiyacınıza uygun bir bisiklet tercihi yapmak için elektrikli bisiklet tercih testini çözebilirsiniz

Son yazılar: Blogu Takip Edin

Akaryakıt Zamları ve Elektrikli Bisikletler

Elektrikli bisikletler motosikletlerin yerini tutar mı?  Elbette tutmaz... Ona bakarsanız motosikletler de otomobilin yerini tutmaz. Otomobiller de bisikletn yerini tutmaz ama ortada bir gerçek var: Akaryakıt fiyatları yükseliyor ve bir yerden bir yere gitmek giderek daha masraflı hale geliyor. Bu da insanları alternatif arayışlarına yönlendiriyor.  Mesela şehir içinde mikromobilite araçlarının yaygınlaştığını biliyoruz. Ama bu araçlarDevamını oku ⟶

Hub Motor mu Yoksa Mid-drive mı?

Hub motor mu yoksa mid-drive mı? Satın alma süreçlerinde kullanıcılar bu iki motor arasında ikileme düşebiliyor. Mid-drive motorlar Mid-drive motorlar diğer adıyla krank motorlar bisikletin aynakol bölümünde yer alan ve pedal ile birlikte çalışan motorlardır. Pedala ne kadar yük uyguladığınız algılayan tork sensörlü mid motorlar, motor desteğini pedal gücüyle harmonize ederek doğal bir sürüş hissiyatıDevamını oku ⟶

250W vs. 1000W Performans Karşılaştırması

Hazır bisiklet mi yoksa dönüşüm kiti mi? Zincir marketlerde satılan elektrikli bisikletler fiyat konusunda gerçekten rakipsiz ve oldukça popülerler. Peki ya performans? Dönüşüm kitleri kullanıcılara bir çok konuda daha fazla seçenek sunuyor. Bu videoda dönüşüm kitli bir bisikletle marketlerde satılan elektrikli bisikletin performanslarını kıyasladık. İyi seyirler

Whatsapp'ı aç
Destek
Yardımcı olabilir miyiz?