Elektrikli Bisikletlerde Çift Motor Uygulamaları

Çift motor uygulaması çoğunlukla RKS, Jeep, Kuba, Citycoco gibi fatbike tipi bisikletlerde kullanıcıya performans yeterli gelmediği zamanlarda yapılır. Ön ve arka tekerden alınan çekişle elektrikli bisikletleri bambaşka bir boyuta taşıyan bu uygulama ne zaman ve nasıl yapılır? Maliyeti nedir? Detayları bu yazımızda…

Çift motor uygulaması nerede ve nasıl yapılır?

Aslında ön tekere bir motor daha ekleyeceğiz çok basit gibi görünüyor ama detayına girince öyle olmadığını göreceksiniz. Fatbike bisiklete uygulama yapılacağı için ön jantınıza motor örümü yapılması gerekecek.

İkinci motor için yeni bir motor sürücüsü ve gösterge paneline ihtiyacınız olacak. Bu eksikleri tamamladığınızda ise bisikletinizin bataryası sistemin zayıf halkası haline gelecektir.

Batarya konusunda yapabilecekleriniz ise aşağıdaki gibi:

1. İkinci batarya eklemek : Bu senaryoda motorlar iki ayrı pil tarafından beslenir. İki bataryayı ayrı ayrı şarj etmeniz gerekecektir.

2. Mevcut bataryayı yükseltmek : Bu seçenek estetik görünüm olarak ve performans açısından daha avantajlı. İki motorun tek bir bataryaya bağlı olduğu bu senaryoda ise bisikletinizin mevcut batarya kutusuna 48V geriliminde daha yüksek kapasiteli yeni bir pil hazırlanır. Sistem gerilimi yükseldiği için bisikletin üstündeki eski motor sürücüsünün de değişmesi gerekir.

Bu işlem için bu detaylara hakim ve daha önce çift motor uygulaması yapmış tecrübeli bir servisten destek almanızda fayda var.

Avantajları Nelerdir?

Neyse ki bu kadar emeğin sonunda karşılığını alıyoruz. Sistem gerilimini 48V’a yükselttiğiniz bir uygulamayla aşağıdaki avantajlara sahip olacaksınız:

3X daha fazla tork (çekiş)
1.5X daha yüksek hız (45km/s)
2X daha yüksek kapasiteli batarya

Çift motor uygulaması maliyeti nedir?

Yeni bir motor ön jantınıza örüldü, yeni bir sürücü ve gösterge paneli eklendi, 48V pil hazırlandı, eski sistem değişti ve bütün hepsi tekrar toplanarak montaj tamamlandı.

Artık çok daha hızlı ve atak bir bisikletiniz var ama durmayı unuttunuz 🙂 Bisiklete hidrolik bir fren eklenmesi güvenliğiniz açısından uygun olacaktır.

Bütün bunlar için toplamda yaklaşık 1000$ harcama yapmanız gerekecek.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?