Alba Fold 2 Katlanır Elektrikli Bisiklet İncelemesi

Alba Bisiklet’in 2018 yılında piyasa sunduğu Alba Fold katlanır elektrikli bisikletin 2019 yılında yenilenmiş Alba Fold 2 versiyonunu inceledik. Video incelememize youtube kanalımızdan ulaşabilirsiniz.

Genel Değerlendirme

Artıları

Eksileri

 Sağlam, rigid gövde. Güven veren menteşeler ve kilit sistemi  Küçük Aynakol. 25km/s üzerinde gitmek istediğinizde vites oranı yetersiz kalıyor ve yüksek kadanslı pedal çevirmek durumunda kalıyorsunuz.
 Fren, Lastik, Jant Göbeği, Sele vb. kompenentlerin bir elektrikli bisiklet için ortalamanın üzerinde.  Bisiklet katlıyken elde valiz gibi sürülemiyor.
 Dahili pil ve eğimli kadro ile normal bisiklet görünümünde
 Alba Bisiklet’in teknik servis avantajı

 

Şehir dışında kırsal bir alanda müstakil bir evde yaşıyorsanız bir bisikleti katlamaya ihtiyaç duymayabilirsiniz ama şehirli bisiklet kullanıcıları için katlanır bisikletler fonksiyonel bir bisiklet formu olarak karşımıza çıkıyor. Bu bisikletin şehir içinde sağladığı avantajlara değineceğiz ama önce dilerseniz bisiklete göz atalım.

Tasarım

Elektrikli katlanır bisikletlerde genelde kadroda düz profil kullanılır ancak Alba Fold 2’nin kadrosu diğer alternatiflerinden farklı  olarak eğimli şekilde tasarlanmış. Bu da normal bir bisiklete daha yakın bir görünüm kazanmasını sağlıyor. Ayrıca kullanılan tektro fren, quando quick release ön göbek gibi diğer detaylarda bisiklet deneyimine olumlu yönde katkıda bulunan diğer faktörler.

Dahili pilli elektrikli katlanır bisikletlerin kadroları normal katlanır bisikletlere kıyasla biraz daha uzun oluyor. Bu bisiklette de aynı şekilde sele gidon arasındaki mesafe yaklaşık 10cm daha geniş. Bu sayede uzun boylu kullanıcılar için de rahat bir oturuş ve sürüş pozisyonu sağlanmış oluyor.

Performans

Bisiklette popüler marka bafang arka motor tercih edilmiş. Bisikletin 5 farklı destek seviyeli pedal desteği ve gaz kolu bulunuyor. Led panel hızınızı 25kms hıza limitlerken opsiyen olarak sunulan dijital ekran ile 30kms hıza ulaşabiliyorsunuz. 90-100kg kadar kullanıcılar için yeterli olacak güçte bir performans sunuyor. Zaten katlanır bisikletlerde ufak jantla daha yüksek çekiş elde edildiği için performans genellikle kullanıcılar için yeterli oluyor. Bisikletle gelen standart pil 36v7.8ah kapasiteli ve 10.4ah yükseltme seçeneğine sahip. Katlanır bisikletler çok uzun mesafeler sürülmek için tasarlanmadığından 7.8ah birçok kullanıcı için yeterli olacaktır.  Ama eğer biraz kiloluysanız ve eğimli rotalarda sürecekseniz 10.4ah pil seçeneğini seçmenizi öneriyoruz.

 

Ulaşım

Bisiklet katlandığında bir hatchback aracın bagajına sığabilecek boyutlara küçülebiliyor. Katlı halde toplu taşıma araçlarına inip binmesi oldukça kolay oluyor. İstanbulda metroyla bir noktadan girim bambaşka bir noktadan çıkabiliyorsunuz. Katlanır bisiklet + metro kombinasyonuyla şehir içinde ulaşımını “katlanılır” kılabilirsiniz.  Ayrıca comfort modeli çamurluk ve bagajla geldiği için günlük kullanım taşıma getir götür işleri için daha uygun.

Aksesuar ve seçenekler

Comfort  seçimin yanı sıra bisikleti satın alırken alba bisiklet pekçok yükseltme seçeneği de sunuyor. Zaten alba bisiklet sadece elektrikli bisikletler ve elektrikli bisiklet dönüşümü konusuna yoğunlaştığı  için servis ve yedek parça anlamında eli güçlü bir firma.

İncelemimiz burada sonra eriyor. Alba fold 2 nin elektrikli bir katlanır bisiklet isteyen kullanıcılar için bu yılın öne çıkan seçeneklerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?