Neden “Bazı” Bataryalar 1 Yılı Bile Doldurmadan Kapasite Kaybı Yaşıyor?

Son zamanlarda kullanıcılar yeni aldıkları elektrikli bisikletlerde kısa bir zaman sonra menzil kaybı yaşamaktan şikayetçi.

Ekonomik şartlar nedeniyle üreticiler daha uygun fiyatlı ürünler sunabilmek ve pazarda rekabet edebilmek adına ürün kalitesinden ödün vermek durumunda kalıyorlar.

Satın alacağınız elektrikli bisiklet veya dönüşüm kitinde pil kapasitesinin yanı sıra hücre marka ve kalitesini de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. İşte elektrikli bisiklet veya dönüşüm kiti alırken kaçınmanız gereken 2 hücre tipi:

1. Kalitesiz hücre

Süpermarketlerde uygun fiyatlarla satılan elektrikli bisikletlerde kullanılan hücreler maalesef bu kategoriye giriyor.

Tam standardize edilmemiş süreçlerle üretilen bu hücreler birbirleri arasındaki uyumsuzluklar nedeniyle pilin balansının bozulmasına ve kapasite kaybına neden olur.  Tekrar balanslanan pil hücreler eşit olmadığı için balans tutmaz.

2. Yüksek kapasitesiyle göz boyayan hücre

Kaçınmanız gereken ikinci hücre tipi yüksek kapasitesiyle cazip görünen hücrelerdir. Bu tipte hücreler üreticilerin daha az hücre sayısıyla daha yüksek kapasiteli bataryalar üreterek maliyeti düşürmesine olanak sağlar.

Bu tip bataryalarda genellikle kullanıcılar ilk zamanlarda pilin performansından gayet memnundurlar ancak kullanım esnasında daha fazla ısınan bu hücreler daha çabuk yıpranır ve kapasite kaybı yaşar.

Yüksek deşarj gücüyle doğru bir tercih: Yerli Aspilsan A28

Çözüm kaliteli ve doğru hücre kullanımı

Pilinizin uzun ömürlü olması için iki faktör var. Birincisi hücre kalitesi. İkincisi ihtiyaca uygun doğru hücrenin kullanılmas yani örneğin hücrenin kullanım esnasında motorunuza yeterli beslemeyi yapacak güç çıkışına sahip olması.

Yüksek deşarj kapasitesine sahip hücrelerin bir diğer avantajı daha hızlı şarj edilebilmeleridir.

Pilli Bisiklet olarak Samsung, LG ve sonrasında son olarak 2023 yılında Aspilsan hücrelere geçiş yaptık. Aspilsan A28 hücreler yüksek deşarj kapasiteleriyle zorlu şartlardan yıpranmadan çıkar ve daha uzun kullanım ömrü sunar. Bu sayede pilinizi uzun yıllar kapasite kaybı yaşamadan kullanabilirsiniz.

Kalitesiz Hücre veya Yanlış Hücre Seçimi Kaliteli ve Doğru Hücre Seçimi
❌Deşarj esnasında ısınır ve yıpranır. ✅Deşarj esnasında ısınmaz.
❌Yavaş şarj edilmek zorundadır. ✅Daha hızlı şarj edilebilir.
❌Balans problemlerine neden olur ✅Balansı stabildir
❌Kısa ömürlüdür (2-4 Yıl) ✅Uzun ömürlüdür (4-8 Yıl)

Kalitesiz bir hücre kullanıyorum ne yapmalıyım?

Eğer kalitesiz bir hücre kullanıyorsanız Sıcak veya soğuk havalarda, yokuşlarda ve hızlanma esnasında pedal ile destek vererek pilinizi çok yük altında bırakmamaya çalışın. Pilinizi bu şekilde mümkün olduğunca az yormaya özen göstererek pil ömrünü uzatabilirsiniz.

Hücreler kapasite kaybı yaşadığında hücre yenileme işlemi yaparken daha kaliteli hücreler tercih etmeye özen gösterin

Whatsapp'ı aç
Yardım Alın
Yardımcı olabilir miyiz?